Quantcast
Channel: Konyhakert, zöldségek – Kert Lap
Viewing all articles
Browse latest Browse all 83

Termessz tigrismogyót kacsaúsztatóban!

$
0
0

A tigrismogyoró vagy mandulafű még véletlenül  sem mogyoró vagy mandula. A kiokosodott kiskertész tudja, hogy a vízipálma egyik rokonáról van szó. A tigrismogyoró több változata agresszív gyom, kivéve egyet. Ez a termesztett tigrismogyoró, amelynek nem is makkocska termését fogyasztják, hanem mogyorónyi gumóját. Remélhetőleg kellőképpen felcsigáztuk az érdeklődésedet ahhoz, hogy tovább olvasd a cikket!

tigrismogyoró gumók

Ismerd meg a tigrismogyorót!

A tigrismogyoró (Cyperus esculentus) számtalan neve közül álljon itt néhány: mandulafű, zuludió, ehető mandula, csemegepalka. A növény a palka (Cyperus) nemzetség tagja. Olyan növények tartoznak ide, mint a vízipálma, és még sok más, akvaristák körében ismert vízinövény illetve trópusi szobanövény. Az Ókori Egyiptomban a papiruszsásból (Cyperus papyrus) készített papirusz íveket használták az írásrögzítésére. A főleg a trópusokon élő palka nemzetségbe több mint 600 faj tartozik. De vannak mérsékelt égövi családok is, ilyenek a nálunk is fellelhető barna palka (Cyperus fuscus), a sárgapalka (Pycreus flavescens). Nálunk a barna palka honos.

Az tigrismogyoró öt változata közül egy termesztett (Cyperus esculentus var. sativus ) míg négy változata agresszív gyom. De mindnyájuk gumója ehető.

A tigrismogyoró származási helye a trópusi és szubtrópusi Afrika, de az egyenlítőtől Alaszkáig mindenütt előfordul. A gyomosító változat valószínűleg gladiólusz hagymákkal együtt került Hollandiába. 1981-ben figyeltek fel rá, mint gyomosító vadnövényre. Miután az árnyékot rosszul tűri, főként a ritka vetésű kapásnövények esetében számít veszélyes gyomnak. Hazánkban 1993-ban azonosították Hévíz környékén található állományát.

A növény 30-40 cm magas. Virágzata füzért alkot, a pelyvalevelek színe sárga, barna. A gumók a tarackokon képződnek. A 0.3-1 cm átmérőjű, gömbölyded gumók színe kezdetben fehér, majd idővel megbarnul. Termése egymagvú makkocska. Tömegesen április végén hajt ki. Ekkor megindul a tarack és a gumóképződés. Az anyatövek augusztusban virágzanak. Ősszel a gumók elfásodnak, és áttelelés után ebből új hajtások fejlődnek ki. A gumók a talaj felső 15 cm-es rétegében fordulnak elő tömegesen.

tigrismogyoró

A tigrismogyoró termesztése

A nedves talajt kedveli, de árasztásos területeken nem érzi jól magát. A nyáron kiszáradó benapozott kacsaúsztató ideális hely számára. Jól fejlődik tápanyagban gazdag homokos-vályogtalajon. Kiültetés előtt komposzttal gazdagítsd a talajt.  A Valeyrac Exoticstól szerezheted be a gumókat. A fagyok elmúltával ültethetők az egy éjszakára kéz meleg vízbe áztatott gumók kb 4 cm mélyen. Sortávolság 55-70 cm, és  tőtávolság 6–8 cm. Kb. 90-100 nap szükséges a növény kifejlődéséig. Termesztéséhez 13 és 25 °C közötti átlaghőmérséklet szükséges. A késő tavaszi fagyokra érzékeny. Nyáron legfőbb tennivaló az öntözés és a gyommentesítés. Hazánk éghajlata, illetve a térségünkben tapasztalható napfénytartam nem elegendő a mandulafű teljes életciklusának befejezésére, virágot ugyan hozhat, de életképes magot nem terem. Lombhulláskor takarítsd be, amikor a tövek már száradnak. A töveket szikkaszd meg száraz helyen, majd szedd le a gumókat. A gumók tisztítása történhet mosással-dörzsöléssel, de ha előszárítod, és a pici oldalgyökerek már töredeznek, egy textilzsákocskába töltve szárazon is ledörzsölheted a port róluk.

A tigrismogyoró (mandulafű) termesztéséről, betakarításáról, tárolásáról itt olvashatsz részletesen, ha komolyan fontolgatod termesztését: A mandulafűA mandulafű termesztési és hasznosítási lehetõsége Magyarországon;

tigrismogyoró termesztés bakháton

tigrismogyoró termesztés bakháton

A tigrismogyorót nem csak a tőkésrécék ehetik

A gumókat több madár is igen kedveli: ilyenek a vadpulykák, a tőkésrécék. Használható takarmánynak is. Állítólag különlegesen ízes lesz a sertéshús a mandulafű táptól. Már az 1980-as években kimutatták a gumók glükóz (szőlőcukor) és xilóz tartalmát. További fontos összetevői: A, D2, E, B1 vitamin; ásványi anyagok és néhány hasznos enzim. A növény egyik fő erénye a gumók rosttartalma. Olajban, fehérjében és cukorban gazdag gumóját az növényolaj-, kozmetika- és édesipar hasznosítja. Közvetlen emberi fogyasztásra is alkalmas. Íze átmenetet képez a kókusz és a mandula között. Lisztté őrölve fele búzaliszttel keverve kenyérsütéshez is kiváló. Legalábbis az amerikai farmerek szerint. Komolyan foglalkoznak a szakemberek azzal, hogy szemterményeként is hasznosítsál, illetve a NASA is fontolgatja élelmi céllal való hasznosítását.

Kínában a 1970-es évek óta étkezési és ipari célokra olajáért termesztett növény. A gumója fontos keményítő forrás. Európába hódító útjára Spanyolországból indult. Az arabok telepítették be Spanyolországba a VIII. században. A növény spanyol neve chufa. Kellemes ízéért és a belőle készült üdítő ital (horchata) előállításához termesztették. Az iszlám uralom alatt a XIII. században terjedt el termesztése a mai Valencia földközi-tengeri vidékén.

Horchata házilag

500 g chufa; 500 g cukor; 1 citrom; 1 rúd fahéj; 1 csipet só; 2.5 l meleg víz.

Hámozd meg a gumókat, vagy vegyük hámozottan. A héja a legkönnyebben forralással távolítható el. Ha forrásban lévő vízbe teszed, a héja megpuhul, és könnyen lejön. Porítsd el a száraz gumókat. Vagy, ha előzőleg forralással távolítottad el a héját, passzírozd szét őket. Vagy kevés vízzel turmixold szét. Egy nagy edényben forralj 2.5 liter vizet egy csipet sóval. Darabold fel a citromot és add hozzá. Keverd bele a porított/pépesített gumókat. Vedd le az edényt a tűzről, fedd le, és két óra hosszat hagyd állni. Ez után add hozzá a cukrot és a fahéjat. Addig kevergesd, amíg a cukor fel nem oldódik. Majd szűrd meg, hűtsd le, és fogyaszd egészséggel.

 horchata

The post Termessz tigrismogyót kacsaúsztatóban! appeared first on Kert Lap.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 83